mail@bursadsyb.org.tr

BURSA İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

iso-9001-2015
BAKIM VE BESLEME
Ana Sayfa » BAKIM VE BESLEME

Kolostrum Yönetimi Nedir?

Kolostrum yönetimi, yenidoğan buzağıların doğum sonrası ilk saatlerde alması gereken hayati öneme sahip bir salgı olan kolostrumu etkili ve doğru bir biçimde sağlamayı amaçlayan bir süreçtir. Kolostrum yönetimi süreci, yavrunun sağlıklı büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Normal sütten farklı bileşenlere sahip olan kolostrum, buzağının sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Kolostrum içeriğindeki antikorlar, proteinler, mineraller, vitaminler ve büyüme faktörleri içermesi sebebiyle buzağıların bağışıklık sisteminin güçlenmesine de olanak sağlar.

Kolostrum Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kolostrum yönetimi, yavrunun sağlıklı büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kritik bir rol oynar. Bu nedenle, yenidoğan buzağıya doğru zamanlama ile doğru miktarlarda kolostrum sağlanması, hayati öneme sahiptir. Bu nedenle yenidoğan buzağıların gelişimi için hayati bir öneme sahip olan kolostrumun etkili ve doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir. Aksi takdirde buzağı, sağlıklı bir biçimde gelişim gösteremez. Kolostrum yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar bulunur.

Hızlı Tüketim

Yenidoğan buzağı doğumundan kısa bir süre içerisinde ve ilk saatlerde kolostrum alması sağlanmalıdır. Doğumdan sonraki 6 saat içinde yenidoğan buzağıya kolostrum sağlanması, buzağının gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından önemlidir.

Miktar ve Kalite

Yavruya yeterli miktarda kolostrum sağlanarak verilen kolostrumun kalitesi de gözetilmelidir. Buzağıya yeterli miktarda verilen kaliteli kolostrum, yavrunun sağlıklı gelişimi için bir iksirdir. Kaliteli kolostrum kıvamından ve renginden anlaşılabilir. Buzağıya vereceğiniz kolostrum, krema kıvamında ve koyu renkli ise kaliteli bir kolostrumdur.

Saklama ve Verme

Gebelik döneminde üretilen kolostrumun uygun koşullarda saklanması önemlidir. Aksi takdirde kolostrumun içeriğindeki yararlı bileşenler tam anlamıyla etki etmez. Bu nedenle uygun koşullarda muhafaza edilen kolostrum yenidoğan buzağıya kontrollü bir şekilde verilmelidir.

Veteriner Gözetimi

Kolostrum yönetimi sürecinde veteriner hekimlerin rehberliği ve gözetimi önemlidir. Veterinerler, kolostrumun doğru verilmesi ve yavrunun sağlık durumunun izlenmesi konusunda yardımcı olabilir.