mail@bursadsyb.org.tr

BURSA İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

iso-9001-2015
Ayak Bakımı
Ana Sayfa » Ayak Bakımı

Tırnak bakımı; genç sığırlarda ilk kez 9-12 aylıkken, ineklerde yılda en az iki kez (altı ay ara ile), damızlık boğalarda ise 4 ayda bir olarak doğru bir şekilde kontrol edilmelidir. Hayvanların sürekli olarak izlenmesi ve normal yürüyemeyen veya tırnakları uzayan hayvanların derhal muayene edilmesi gerekmektedir. Tırnak bakımı meraya çıkmadan en az 4 hafta önce yapılmalıdır. Mera dönemi bittiğinde sürü ahıra alınmadan önce tırnak bakımı yinelenir. Tırnak bakımında ilk anlaşılacak nokta yaşamsal faaliyetlerini rahatlıkla gerçekleştirebileceği sağlıklı uzunlukta ve dokuda olması için tırnakta yapılan; kesme ve dezenfekte etme işlemleridir.


Tırnak bakımı; tırnak çatlakları, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması, taban ezikliği, taban ülserleri ve ökçe aşınması, laminitisler, tırnak arası yaralar, eklem şişmeleri, tendonların zedelenmesi gibi hastalıkların erken teşhisi, tedavisi ve önlenmesi amacı ile yapı


Ayak banyoları; ayak ve tırnak sağlığını korumak, tırnağın dayanıklılığını artırmak ve ayak hastalıklarını tedavi etmek amacı ile hayvanların yürütülerek içinden geçirildikleri veya bir süre içinde tutuldukları, içi özel solüsyonlu su dolu havuzlardır. Ayak banyolukları taşınabilir veya sabit olarak yapılabilir.